12.06.2018   Aktualności

Druga Diecezjalna Pielgrzymka Szkół Specjalnych do św. Józefa

Ponad 350 osób przybyło w II Diecezjalnej Pielgrzymce Szkół Specjalnych do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Mszy św. w intencji uczniów i nauczycieli przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

W homilii ks. dr Jarosław Powąska opowiedział o dziejach powstania obrazu św. Józefa Kaliskiego. Wskazał, że prawie 400 lat temu mieszkaniec wsi Szulec nazwiskiem Stobienia ufundował obraz Świętej Rodziny jako wotum dziękczynne św. Józefowi za uzdrowienie i umieścił go w kolegiacie kaliskiej.

Zaznaczył, że obraz Świętej Rodziny mówi, że Bóg potrzebuje człowieka, aby innym czynił dobrze, bo tak postępowali Maryja i św. Józef. – Musimy starać się jak Pan Jezus kochać, patrzeć z dobrocią na innych, często modlić się. Zawsze Pan Jezus potrzebuje naszej modlitwy, dobrego słowa, radości, którą możemy ofiarować innym, naszego poświęcenia, podniesienia kogoś na duchu – mówił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi społeczność szkół.

Biskup wręczył dyplomy i upominki laureatom konkursu plastycznego pt. „Św. Józef patron rodziny”. Uczniowie 9 szkół specjalnych z terenu diecezji kaliskiej wykonali obrazy przedstawiające św. Józefa.

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa bp Edward Janiak prosił uczniów i nauczycieli, aby zaprosili św. Józefa do swoich serc, rodzin i szkół. – Niech św. Józef was prowadzi, niech będzie dobrym Opiekunem we wszystkich sprawach waszego życia – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po Mszy św. wszyscy udali się pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie biskup kaliski odmówił modlitwę.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI